Input your search keywords and press Enter.

60% Polaków NIE czytało książek w 2019. Mróz przed Tokarczuk

Biblioteka Narodowa opublikowała właśnie badania polskiego czytelnictwa w 2019 roku. Dobra wiadomość: zanotowaliśmy (mały) wzrost.

Zła? Ponad połowa społeczeństwa nie czyta WCALE.

W zeszłym roku 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Czy to mało? Ten wynik jest i tak o 2% lepszy niż w poprzednim badaniu. Siedem i więcej książek rocznie przeczytało natomiast 9% naszych rodaków.

W najwyższej półce (ponad 24 przeczytane książki w rok) jest 2.6% respondentów.

Mimo raczej pozytywnej formy przedstawienia wyników przez BN, trudno jednak uciec od faktu, że na pytanie „Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czytał(a) Pan(Pani), w całości lub fragmencie, albo przeglądał(a) jakieś książki?”, aż 60% zapytanych odpowiadało: NIE.

TOKARCZUK NA DRUGIM MIEJSCU

Zeszły rok był idealny dla podniesienia wyników czytania, bo przecież Nobel i przecież Tokarczuk. Co ciekawe, to jednak nie ta pisarka znalazła się na szczycie listy najczęściej czytanych w naszym kraju:

„Mimo że Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla jesienią, zdążyła osiągnąć wysoką pozycję na liście autorów najpoczytniejszych książek (choć nie znalazła się na samym jej szczycie). Najczęściej wskazywano tu Remigiusza Mroza, autora czterdziestu trzech powieści należących do wielu gatunków literackich, w większości powieści kryminalnych. Pisarz ten, obecny w szerokim obiegu czytelniczym już od trzech lat, minimalnie wyprzedził noblistkę.” (BN)

Budująca jest informacja, że pierwszy raz od 2012 roku, w Top3 znaleźli się wyłącznie pisarze współcześni. Na podium, poza Mrozem i Tokarczuk, stanął jeszcze Stephen King.

Top10 najchętniej czytanych autorów w Polsce w 2019 roku, poniżej:

  1. Remigiusz Mróz
  2. Olga Tokarczuk
  3. Stephen King
  4. Henryk Sienkiewicz
  5. Adam Mickiewicz
  6. Andrzej Sapkowski
  7. Katarzyna Bonda
  8. Katarzyna Grochola
  9. Blanka Lipińska
  10. B.A. Paris


Ad. miejsca dziewiątego na liście, BN zaznacza, że „stałe miejsce w wyborach lekturowych dorosłych Polaków zyskał romans erotyczny”.  E.L. James, autorka serii „50 twarzy Grey’a” znalazła się na #19 miejscu najchętniej czytanych.

AUDIOBOOKI, EBOOKI I ZNAJOMI

Wśród kilku innych ciekawostek z badania, jest między innymi ta, że jeśli już ktoś czyta, to robi to w różnej formie: książki papierowe bardzo często łączymy z audiobookami (59%!) i e-bookami (38%) .

Czytanie łączy się też z posiadaniem. Źródło #1 zdobywania książek to zakupy (41%), ale niedaleko w tyle pozostaje pożyczanie ich od znajomych (35%). Osobna rubryka, to książkowe prezenty, które wymieniło 31% czytaczy.

Badanie zostało przeprowadzone na prawie 3000 respondentów w wieku ponad 15 lat.

Pełen raport Biblioteki Narodowej możecie znaleźć, TUTAJ.