Input your search keywords and press Enter.

Henry James: Kobiety są głupie i bierne

Ostatnio wszędzie widzę nierówne traktowanie kobiet. Lekarze, księża, seriale o sexie, a teraz nawet… Henry James w „Portrecie Damy”.

Najbardziej znaną książkę Jamesa muszę przerobić ponownie i to na dodatek w wakacje. Może dlatego tak bardzo szukam sposobu, żeby zaszkodzić autorowi. Kiedy czytałem cytowany poniżej fragment aż sam nie mogłem uwierzyć, że autor m.in. „Turn of the screw” tak mi się podkłada.

Spójrzcie sami/same:

„(..) Isabel jest inteligentna i wielkoduszna, ma szlachetną, niezależną naturę. Ale co zrobi ze swego życia? Pytanie to byłoby niewłaściwe w odniesieniu do więkzości kobiet, nie można by go im w ogóle stawiać. Wiekszość kobiet w ogóle nie próbuje kształtować swojego losu, czeka po prostu biernie, w mniej lub bardziej wdzięcznej pozie, żeby na ich drodze zjawił się mężczyzna i przyniósł im gotową formułę życia. Oryginalność Isabeli na tym właśnie polegała, że wydawała się dziewczyną, która ma jakieś własne plany.”

Oczywiście wszyscy wiemy, że narrator nie równa się autor i przecież James chce tutaj tylko oddać sposób myślenia swoich bohaterów i po raz setny podkreślić, że Isabel Archer była tak bardzo INNA od pozostałych kobiet. Mnie te kilka zdań i tak jednak kłuje w oczy.

Za karę więc… poczytam jeszcze trochę, bo czas ucieka, a całość ma 800 stron. Ach, szczęściarz ze mnie.

Adrian Fulneczek
adrian.fulneczek@gmail.com