Input your search keywords and press Enter.

Skorupa: Coming-out daje siłę i swobodę bycia sobą. Bądźmy widzialne!

26 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Widzialności Lesbijek.

Z tej okazji już od kilku dni na profilu Kampanii Przeciw Homofobii pojawiały się kobiety opowiadające o swoich doświadczeniach i… po prostu miłości.

Dla KPH kilka słów powiedziała też siatkarka, była reprezentantka Polski, Katarzyna Skorupa, która dla mnie zawsze będzie autorytetem w temacie wychodzenia z szafy.

Jakiś czas temu polskie media były zszokowane, gdy we włoskiej prasie wydrukowano zdjęcie jak Polka po meczu włoskiej ligi siatkówki całuje swoją partnerkę.

Katarzyna Skorupa pytana wtedy o to przez naszych, nieco zagubionych dziennikarzy, odpowiadała krótko:

– Jestem lesbijką i nie zamierzam robić z tego tajemnicy. Chcę być sobą, chcę być szczęśliwa i nie zrezygnuje z tego tylko dla czyjejś wygody – powiedziała w wywiadzie dla Wprost.

– Przecież to było normalne zachowanie, kiedy po meczu chcesz pocałować ukochaną osobę. Gdybym całowała się wtedy z mężczyzną, pewnie nikt nie zwróciłby na to uwagi. A tak wybuchła wielka afera, że kobieta pocałowała kobietę – dodała w tej samej rozmowie.

Właśnie z powodu tej szczerości i nacisku na bycie sobą, na dbania o własne szczęście, wiem, że warto podawać dalej jej słowa.

A co Skorupa mówi dziś, w dniu Dniu Widoczności Lesbijek?

– Wiem, że żyjemy w różnych środowiskach, otoczone ludźmi o różnych poglądach, bardzo często też homofobicznych. Dlatego coming out absolutnie nie jest niczym prostym – zaznacza na początku filmu opublikowanego przez KPH.

– Myślę, że każdy z nas na różnych etapach swojego życia podejmuje różne decyzje i określa swoje priorytety. Jedni dojrzewają do coming outu wcześniej, inni później, inni w ogóle – dodaje.

Po stronie ryzyka i strat rzeczywiście czasami jest coś, co może hamować kobiety przed taką (zawsze wymagającą odwagi) decyzją.

Siatkarka przekonuje jednak, że to, co można zyskać dzięki byciu sobą i nieukrywaniu swojej seksualności, jest trudne do przecenienia:

Coming out daje siłę, daje wolność, daje swobodę bycia sobą. To uczucia, których w żaden inny sposób nie jesteśmy sobie w stanie zastąpić.

Dbając o siebie, o swoje dobro, można poza tym jednocześnie pomóc wszystkim lesbijkom:

– Pamiętajmy, że im więcej z nas wyjdzie z szafy, tym szybciej świadomość społeczeństwa zacznie się zmieniać. Dziewczyny, bądźmy widzialne – podsumowuje.

Popieram każde słowo.

Dużo siły i widzialności!

Streściłem Wam całe nagranie… zapraszam do jego obejrzenia: