Input your search keywords and press Enter.

Moje ulubione momenty z #Hot16Challenge2

#Hot16Challenge2 to zdecydowanie najlepsze, co się nam przytrafiło w całym 2020 roku.

Te codzienne wybuchy kreatywnej energii w nowych filmikach są tak fajne, że po prostu się nimi cieszę. Nie chciałbym ich klasyfikować. Dlatego poniżej zebrałem po prostu kilka moich ulubionych FRAGMENTÓW zwrotek.

(Po kliknięciu w nazwę artysty pod cytatem możecie przejść do ich całego filmiku).

Siemanko, z zachowaniem wszelkich zasad BHP,
normalnie polecimy zwrotkę,
generalnie, no, wiecie, zarażam,
a nie chcę zarazić mikrofonu,
Covid-40, co ja mogę zrobić, no?
(OSTR)

Od pewnego czasu twórczość Adama Ostrowskiego nie porywa mnie już tak, jak kiedyś. Nie porwała mnie też jego zwrotka, ale doceniłem energię, którą wysłał w świat. Jego specyficzne, trochę już „ojcowskie” poczucie humoru na otwarciu utworu, wystarczy w zupełności, żeby znaleźć się w tym zestawieniu.


Szanuję wolność, ale serio te wybory
już nie gramy w dwa ognie, ale dwa reaktory
boli jak każda z opowieści podręcznej
słowo równość w naszym sejmie
coś zrobiło się niezręczne.
(Paulina Przybysz)

Właścicielka jednego z najlepszych głosów w Polsce dała głos. I przypomniała, które słowa są niezręczne dla naszych parlamentarzystów. Pokazała też (jak kilka innych kobiet), że potrafi rapować z bardzo dobrym flow.


72 godziny, to jak flashbacki z dołka,
trochę czasu by przemyśleć, pierdolony lockdown.
(…)
Ludzie znów wpłacają hajsy, mimo zaciskania pasa
rząd się z ciebie śmieje, płynie strumieniem kasa.
(Peja)

Kilka lat temu każdy dziecko i dorosły słyszało, że jest ktoś taki jak Rychu Peja. Dziś legenda polskiego agresywnego rapu nie przebija się do kolektywnej świadomości tak często, ale swoim #Hot16 na pewno zwrócił na siebie uwagę. Była moc, przesłanie i świetne wykonanie. No i ten prosty, autentyczny, zacytowany wstęp. Dosłownie widziałem Pana Ryszarda w areszcie myślącego o swoim życiu przez 72 godziny.


Zapraszam do refleksji o dzisiejszych bohaterach:
lekarz 10 lat dla dyplomu łokcie zdziera
zapierdala nocą jak tłok włoskiego skutera
ale jego pracy rok w szpitalnych kwaterach
warty kilku fot influencera
teraz: w jakich ideałach dziś każdy dzieciak wybiera?
(LUC)  

Wrocławski raper alternatywny tym razem mocno stąpał po ziemi. I powiedział kilka najtwardszych słów prawdy w całym challenge’u (nie rezygnując przy tym ze swojego unikalnego stylu absurdalnych porównań).


Wyłącz internet i włącz intelekt, 
bo inaczej tak czy inaczej
wyjdziesz z tego chory
Pezet

Twardo swoją zwrotkę zaatakował też Pezet. Akurat ten fragment może wydawać się dosyć ‚sztampowy’, ale w momencie utworu, w którym go słyszymy, broni się doskonale.


Teraz twój kumpel z łokcia cię wita,
na twarzy maska – niezły bandyta.
(Brodka)

Musiałem coś z tej szesnastki. Klimat, beat, teledysk.. nic dziwnego, że dla wielu osób Brodka jest na 1 miejscu w rankingu tego rapowego (!) przecież wyzwania.


Czy to był nietoperz czy to Bill Gates?
Możesz sobie zagłosować listem.
Wnioski z lekcji są dziś oczywiste:
życie, które znałeś – pstryk! –
przestało istnieć.
WdoWA

A tutaj, dla porównania, od zawodowej raperki. Niby proste i wszystkie klasyki korona-tematów, ale jednak ułożone i podane tak, że mnie przekonało.


Widzę to tak: o nie, nie, ze mną to nie przejdzie
Wyjdę na zewnątrz i to kurwa w tym momencie.
(TEDE)

Lider starszego i pierwszego w tym kraju pokolenia rapowych bad-boyów, wciąż w formie. Jak widać w wyróżnionym fragmencie, nie lubi się podporządkowywać. 5 lat temu, rozsadził swoją zwrotką pierwszą edycję #Hot16. Teraz też się postarał i napisał coś zaangażowanego, wprost pytając, czy ktoś naprawdę chce jego pieniędzy i gdzie jest rząd. Osobne wyróżnienie za moment, w którym Tede krzyknął „jebać tło” i tło eksplodowało.


Jak nie zwariować w pandemii?
nie polecam ucieczki w używki.
papier ścierny polecam lub pilnik.
piłowanie w skupieniu ego
aż zniknie
(Nosowska)

Do zabawy udało się w tym roku wciągnąć osoby z arystokracji polskiej muzyki. Między innymi panią Nosowską, która przypomniała nam, żeby nie zakochiwać się w sobie zbyt mocno. No i na początku utworu powiedziała słowo „kutas” więc ogólnie możemy uznać, że Polska wygrała to rozdanie.


Zobaczymy po fakcie, bo głupio tak zakładać z góry,
że w pierwszym akcie nie kaszlę więc chyba uciekłem masakrze
(Fokus)

Jeśli chodzi o ego, to ten skromny raper nie ma czego piłować. Jeśli chodzi o umiejętności, to bardzo dokładnie oszlifowany diament, co potwierdził w tej zwrotce. Chyba najlepsza koncepcja ze wszystkich, gdzie po zarapowaniu 16 wersów, zaczął rapować od ostatniego do pierwszego i wszystko nadal się zgadzało . Trochę geniusz.


Nigdy nie grałam w Pleja,
to strata czasu bądź co bądź
dzisiaj pykam w Tomb Raidera
wcielam się w Larę Croft
ok, w kok spinam włosy gęste,
hot 16 challenge,
rymy na prędce.
Margaret

Piękno tej akcji polegało też na tym, że nie każda zwrotka była liryczna. Przyznaję otwarcie, że wykonanie Margaret i jej naturalne „rymy na prędce”, mam wysoko na liście tej edycji. To trochę pokazuje, że w rapie nie zawsze ważne jest, co się mówi, ale „jak” – a ona zrobiła to naprawdę zawodowo (mimo że amatorsko).


Na chuj kraj mój pobiera podatki
(MC Silk)

Bardzo uzasadnione pytanie jeśli wziąć pod uwagę, że cała akcja, z której dodaję tutaj cytaty, powstała, bo służba zdrowia nie miała pieniędzy na bezpieczeństwo swoich pracowników. Całą zaangażowaną politycznie zwrotkę MC Silka wrzuciłem z wrażenia wcześniej na Facebooka niskiej-kultury.


…i to byłoby na tyle!

Wiem, że jest jeszcze dużo szesnastek, a w nich dużo fajnych momentów, o których nie wspominałem, ale takie ryzyko jest wpisane w próbę stworzenia takiej listy. Zdaję sobie sprawę, że Wasza mogłaby wyglądać inaczej albo że jesteście niepocieszeni, że pominąłem np. Matę, Podsiadło, tych dwóch panów z „Miodowych Lat” czy Zalewskiego.

Na szczęście nic nie może powstrzymać Was przed skompilowaniem własnej listy ulubionych momentów i zamieszczeniem jej pod tym wpisem na fanpage’u niskiej-kultury. Może z Waszych rekomendacji uda mi się później stworzyć drugą listę? Jestem otwarty na propozycje!