Input your search keywords and press Enter.

Zakryj te sutki, kobieto!

Afera! Instagram usunął zdjęcie, na którym Chelsea Handler, aktorka i „komiczka”, próbuje odtworzyć znaną fotografię Vladimira Putina na koniu… topless.

Instagram, najpopularniejszy chwilowo serwis do dzielenia się fociakami, często popada w konflikty ze swoimi bardziej i mniej sławnymi użytkownikami. Tym razem poszło o przepis w ich Community Guidelines, który zabrania dodawania zdjęć, na których widać sutki. Ups, poczekajcie, jeszcze raz, bo zapomniałem ważnego słowa: zdjęć, na których widać KOBIECE sutki.

Sutki męskie są – zdaniem Instagrama – całkowicie w porządku.


(Wersja bez cenzury – tutaj).

W związku ze wspomnianym wyżej przepisem, całkiem zabawna kopia zdjęcia Vladimira Putina wykonana przez Handler została usunięta, co nieco wzburzyło aktorkę (jest bardziej komikiem, ale sami widzieliście jak to brzmi). W kolejnych wpisach Handler twierdziła, że usunięcie tego zdjęcia było seksistowskie, a poza tym ogranicza jej zagwarantowane konstytucją prawa (w Ameryce to mocny argument) . Zadała też sensowne pytanie:

If a man posts a photo of his nipples, it’s ok, but not a woman?  Are we in 1825?

Ja oczywiście się z nią zgadzam i przypomina mi się polemika, którą byłem jakiś czas temu gotów podjąć z autorką bloga Wyrwane z Kontekstu. Właściwie nadal jestem. Chętnie przyłączę się też do jakiegoś ruchu wyzwolenia kobiecych sutków. Nie dlatego, że im współczuję albo że same kobiety tak bardzo walczą o to, żeby „mieć prawo” (!!!) chodzić bez koszulek w miejscach publicznych kiedy na dworze jest np. 35 stopni.

Chciałbym piersiowej i sutkowej równości wyłącznie dlatego, że nie potrafię znaleźć logicznego argumentu przemawiającego ZA taką nierównością. Nie potrafię przekonać sam siebie, że powinno być inaczej.

Rozumiem oczywiście, że poprzez wychowanie i kulturę, w której żyję, w moim mózgu wyryto, że to coś dziwnego, kiedy kobieta ma odkryte piersi. No, w najlepszym wypadku, jeśli danego dnia ładnie wyglądam, to takie odkryte piersi na kobiecie mogą oznaczać coś erotycznego, najlepiej od razu erotyczne zaproszenie. Zabawne, że kiedy mężczyzna ściąga gdzieś koszulkę, to rzadko próbuje w ten sposób powiedzieć otaczającemu go światu „bierz mnie”.

Piersi kobiet są tak najeżone erotyzmem w naszych głowach (męskich, ale pewnie damskich też) wyłącznie z jednego powodu: bo ktoś od małego mówił nam, że tak właśnie jest. Że to jakiś zakazany, ukryty owoc (jak wiadomo z Biblii, te zakazane zazwyczaj podniecają i kuszą). A gdyby od zawsze było u nas inaczej? Gdyby społecznie dopuszczano dokładnie tyle samo sytuacji, w których mężczyzna i kobieta mogą odkrywać swoje klatki piersiowe?

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że np. mężczyznom łatwiej wyjść pobiegać bez koszulki, a dla kobiet, to przede wszystkim mniej praktyczne i wygodne. Ale jeśli siedzą na ławce w parku, jest gorąco i wszyscy mężczyźni dookoła siedzą sobie wesoło bez koszulek, to czemu tego samego nie wolno kobietom?

Czemu zdjęcie Vladimira Putina na koniu topless może być drukowane w co drugiej gazecie, a jego wersja z Chelsea Handler w roli głownej już nie? Szczerze mówiąc, naprawdę nie mam pojęcia…

Adrian Fulneczek
adrian.fulneczek@gmail.com